Co musimy wiedzieć o świecach sojowych?

Co musimy wiedzieć o świecach sojowych?

Świece sojowe zrobione są z nietoksycznego, naturalnego wosku sojowego (https://hagi.com.pl/c/kategoria/swiece-naturalne/), jaki rozpuszczając się, uwalnia ekstrakty eteryczne. Niebezpieczne toksyny takie jak toluen lub benzen wytwarzane podczas spalania świec parafinowych (parafina to wtórna ropy naftowej) funkcjonują pobudzająco oraz kancerogennie na aparat oddechowy, więc palenie takich świec, zwłaszcza w zamkniętych miejscach jest dla nas niezwykle niebezpieczne. Wosk sojowy nie wydziela groźnych trucizn, stanowi bezpieczną dla zdrowia alternatywę świec parafinowych.

Świece sojowe – wykorzystanie

Jeszcze częściej w ofertach sklepów znajdujemy świece sojowe, na wszelakich stronach znaczone są ich dobre wartości lecznicze. Świece sojowe są zdrowe, natomiast to dlatego, iż wosk sojowy pali się, dając małą ilość dwutlenku węgla. Standardowe świece parafinowe mogą wykazać się karcerogenne. Spalanie takiej świecy może wywoływać wydzielanie się toluenu, benzenu, formaldehydu lub acroleiny, jakie to są niezwykle niekorzystne dla Twoich płuc. Jeżeli dołożymy do tego lotną sadzę, także bogatą w rozpuszczalnik oraz toluen, jaka unosząc się w powietrzu, swobodnie dostaje się do płuc oraz oskrzeli, bierzemy artykuł zwłaszcza niebezpieczny dla dzieci oraz osób starszych.

Wosk sojowy – co to?

Wosk sojowy jest artykułem ekologicznym, uzyskiwanym z ziaren soi. Odkrył go w 1991 wytwórca świec Michael Richards, poszukując tańszej opcji dla wosku pszczelego. Podczas testów z rozmaitymi typami surowców odnalazł tańszy oraz niezwykle skuteczny sposób na produkcję wosku – rozwiązaniem okazała się łatwo dostępna soja. Jego znalezienie dało start kolejnemu typowi świec, jakie wpisały się w gust wielu osób z racji na fakt, iż paliły się czyściej oraz dłużej od standardowych świec parafinowych.

Wosk sojowy jest naturalnym artykułem bez polepszaczy więc jego palenie się jest również określone. Największym błędem popełnianym podczas pierwszego kontaktu z świecą sojową jest zapalenie na świecy na sekundę oraz jej natychmiastowe zgaszenie. Nieprawidłowe jest również palenie świecy “na próbę” by poznać tylko zapach. We współzależności od pojemności świecę sojową należy palić od 1,5 godziny do 3 godzin.

Świece sojowe natomiast parafinowe

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż parafinowa świeca produkuje niebezpieczną oraz lotną sadzę. Gdy owa jest zapalona, zwiększa się poziom CO2 w otoczeniu. Co więcej, może wywoływać bóle głowy, natomiast również wydziela brzydki zapach parafiny. Jeżeli przyszło już nam je kiedykolwiek wykorzystywać, pewnie przekonaliśmy się, iż parafinowy wosk niezwykle trudno się zmywa, natomiast dodatkowo zostawia ślady na wszystkich przestrzeniach, zwłaszcza na ubraniach.

Jesień zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Sebastian